Ksiądz dr Miguel A. Monge Sanchez, kapelan Kliniki, w której Aleksja spędziła ostatnie tygodnie życia, w swojej książce Alexia. Radość i heroizm w chorobie wspomina, że na kilka dni przed śmiercią Aleksja nagle całkowicie oślepła.

Utrata wzroku jest dla wielu osób, zwłaszcza młodych, dramatem, z którym się trudno pogodzić. Jednak przykład choćby Sługi Bożej Matki Elżbiety (Róża Czacka, 1876- 1961), której po utracie wzroku w wieku 22 lat, udało się założyć żeńskie zgromadzenie zakonne pn. Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża, dowodzi tego, że osoby niewidome - za łaską Bożą - mogą służyć Bogu i bliźnim nie tylko poprzez ofiarowywanie swojego cierpienia (siostry franciszkanki nadal prowadzą szkołę dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą).

Warto pamiętać o tym,że utrata wzroku nie zamyka drogi powołania zakonnego: oto od kilkudziesięciu lat istnieje w Kościele Katolickim żeńskie zgromadzenie zakonne Sióstr Sakramentek (Sióstr Niewidomych Adoratorek), do którego wstępują niewiasty niewidome i niedowidzące. Zgromadzenie powstało w roku 1927 jako owoc wielkiego nabożeństwa św. Alojzego Orione (włoski ksiądz, 1872-1940, kanoniz. 2004 r.) do Najświętszego Sakramentu, specjalnie z myślą o kobietach niewidomych. Zgromadzenie ma charakter kontemplacyjny, a jego zasadniczą misją jest modlitwa i adoracja Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, w tym modlitwa o charakterze dziękczynnym i przebłagalnym. W ten sposób - jak Siostry same piszą o sobie - składają wobec kościelnej wspólnoty szczególne świadectwo miłości, jaką Kościół darzy swego Pana, a dzięki swej przedziwnej apostolskiej płodności przyczyniają się do wzrostu Ludu Bożego. (Vita Consacrata, 8).

Domy zakonne Zgromadzenia znajdują się we Włoszech (Piemont), Hiszpanii, Kenii, Argentynie, Chile i Brazylii.

Więcej informacji można znaleźć na stronach w jęz. włoskim: www.suoredonorione.org lub ew. uzyskać w najbliższym ośrodku lub parafii prowadzonej przez Zgromadzenie Synów Bożej Opatrzności (księża orioniści): orionisci.rel.pl

Telefon do Domu Zakonnego Sióstr Sakramentek w Tortonie (Piemont, Włochy): +39 0131 861523

Adresy do korespondencji:
Włochy
Comunità Suore Sacramentine 
Casa N. S. del SS. Sacramento
Suore Adoratrici non vedenti
Via Emilia, 419
15057 Tortona (AL) 
E-mail: sacr.nonvedenti@donorione1.191.it 
Chile
Comunità Suore Sacramentine 
El Almendro 533
Casilla 23 - Los Cerrillos
Santiago
E-mail: phmc@ctcreuna.cl
Brazylia
Comunità Suore Sacramentine 
Rodovia Raposo Tavares, Km 26, n°26200
Cx. P. 616 - Granja Viana
700-970 Cotia - SP
E-mail: orionitas@intercall.com.br
Argentyna
Comunità Suore Sacramentine 
Casa de las Hermanas Sacramentinas Ciegas
Av. da Lacaze, 3963
1850 Barrio Don Orione - Claypole (Bs. As)